Sponsorlu Bağlantılar

Miras hukuku nedir?

Miras hukuku nedir?

Kişinin ölümü veya çaresiz bir hale gelmesi durumunda, ölen kişinin malvarlığının hangi aile üyeleri arasında paylaştırılacağını düzenleyen hukuk alanına miras hukuku denir. Miras hukukunda mal varlığı paylaşımı miras sahibinin ölümünün gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle miras sahibinin vefatı durumu gerçekleşmeden hukuka göre hukuki mirasçılar varis sıfatı taşımadığından herhangi bir şekilde miras hakkı söz konusu değildir.

Ancak mirasın gerçek sahibi, bazı durumda vefatının öncesinde avukat ve noter onaylı vasiyetnamesini hazırlatır. Buna benzer hallerde avukat vasiyetnameyi açıklayabilir. Miras hukukunda mirasçılar için en önemli konu en iyi miras avukatı ile çalışmaktır.

Ankara en iyi miras avukatı Yasin Girgin

Miras paylaşımı davalarında mirasın sahibi olan şahsa muris denilir. Muris olan kişi mirasın yasal sahibidir. Bu durumda eğer muris çalıştığı avukatı aracılığı ile miras paylaşımını kendisi yaşıyorken yapar. Çünkü avukatına mirasının kimlere paylaştırılacağını belirterek yazılı formata getirir. Bu durumda bizler Avukat olarak miras sahibinin isteklerini kanuna uygun şekilde gerçekleştirmekle sorumluyuz.

Bu tarz durumlarda bölgenizin en iyi avukatı ile çalışmanız gerekmektedir. Aksi halde süreç uzayabilir veya zora sokulabilir. Örneğin Ankara’da ikamet ediyorsanız Ankara en iyi miras avukatı ile çalışmalısınız.

Her şeyden önce ölen kişinin malı paylaştırılırken aynı zamanda belirlenen kanunca 1. dereceden başlanarak mal paylaşımı yapılmaya başlanır. Mirası bırakan kişinin 1. derece mirasçısı yoksa sırayla 2., 3. veya 4. derece mirasçılar aranır. Miras bırakanın, mirasının her bölümü hangi derece ile paylaşılırsa paylaşılsın mutlaka eşi hakkını hep aynı oranda almaya devam eder. Yani miras sahibinin eşi hiçbir zaman haktan mahrum kalmaz. Mal paylaşımında hakkını her zaman kanunda belirttiği üzere alır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu